Western Digital’den 10 TB Sabit Disk!

Western Digital’in alt kuruluşu olan HGST tarafından geliştirilen yeni sabit disk helyum gazıyla dolu.

Western Digital’in bir alt kuruluşu olan HGST tarafından piyasaya çıkarılacak olan Ultrastar He10, çok yüksek kapasiteli sabit disk arayan kullanıcıları memnun edebilir. HGST tarafından geliştirilen HelioSeal teknolojisini kullanan He10, aslında şirketin ürettiği ilk helyumlu sabit disk değil.

HGST daha önce de 4 ve 8 TB kapasiteli sabit diskleri çıkarmıştı, ancak tabii ki 10 TB kapasite kendi başına bir dönüm noktası olarak görülüyor. Sabit disk kasasının içinin hava yerine helyum ile dolu olması, yüksek hızda hareket eden tambur ve okuyucu kafa gibi parçaların daha az ısınmasını sağlıyor. Bu da hem cihazın ömrünü artırıyor, hem de enerji tüketimini azaltıyor.

Bildirilene göre Ultrastar He10 sabit diski daha önce tanıtılan prototiplerin aksine SMR (Shingled Magnetic Recording) sistemi değil, daha geleneksel olan PMR (Perpendicular Magnetic Recording) kayıt yöntemini kullanıyor. PMR sistemi devamlı veri aktarımı yapılan sistemlerde daha avantajlı olarak tanımlanıyor. Daha yeni duyurulan Ultrastar He10 modelinin 2016 başlarında satışta olması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Şafak SARAÇOĞLU Web Tasarım, Web Yazılım

Grafik Tasarım ve SEO Hizmetleri

0531 500 95 44

Web Tasarım